جمعه , ۱۸ آذر ۱۴۰۱

گذری بر هسته لینوکس

سلام دوستان عزیز

در این مقاله قصد دارم مختصری در مورد هسته لینوکس و نسخه های اون براتون مطلب بنویسم .

بخش اصلی سیستم‌عامل لینوکس، هسته لینوکس نامیده می‌شود. هسته ‌لینوکس و نرم‌افزارهای پشتیبانی (که کتابخانه‌های توابع نامیده می‌شوند)، تقریباً به زبان برنامه نویسی C نوشته شده‌اند که یکی از معمول‌ترین زبان‌هایی است برای ساخت برنامه‌های سیستم از آن استفاده می‌کنند.

با اینکه نرم‌افزارهای زیادی برای تغییر شکل و ظاهر لینوکس وجود دارند، ولی هسته  اصلی در تمام نسخه‌ها یکسان است. هسته  لینوکس در مقاطع زمانی مختلف مدام در حال به‌روز شدن بوده است و بنابراین شناخت شماره‌های مختلف در نسخه‌های خسته   ضروری است و بدین ترتیب می‌توانید در مورد هسته  مورد استفاده‌ی خود تصمیم گیری کنید. چون هسته  لینوکس مستقیماً مسئول کنترل سخت‌افزار کامپیوتر است، شاید گاهی نیاز به به‌روز رسانی هسته لینوکس خود پس نصب لینوکس باشید تا بتوانید از تکنولوژی‌های جدید استفاده کنید و یا مشکلات (باگ) سخت‌افزاری خود را رفع کنید. پس شناخت خوب از سخت‌افزار سیستم نیز در تصمیم گیری برای استفاده از هسته موثر است.

 

می‌توانید لیست کامل هسته‌ها و تغییرات ایجاد شده در آن‌ها را در آدرس www.kernel.org پیدا کنید.

در برخی موارد، به‌روز رسانی‌ها در فرم ماژول هسته یا یک پچ هسته می‌تواند مشکل پشتیبانی سخت‌افزاری را حل کند.

شناسایی نسخه‌های هسته

نسخه‌ی هسته لینوکس از سه جزء تشکیل شده است:

–          عدد کلی

–          عدد جزئی

–          عدد بازبینی

این اعداد را با یک مثال بررسی می‌کنیم. فرض کنید هسته ۲٫۵٫۹ را داشته باشیم. عدد کلی، همان عدد ۲ است که نشانگر بازبینی اصلی در ماژول هسته است. عدد جزئی که ۵ است، ناشنگر بازبینی جزئی در پایداری هسته است. عدد جزئی فرد نشان‌ می‌دهد که هسته Developmental است و عدد جزئی زوج نشان می‌دهد که هسته Productional است. هسته Developmental، کاملاً تست نشده‌ است و در معرض عدم پایداری است. هسته‌ها ازنظر وجود نقاظ ضعف توسط افرادی که نرم‌افزارهای لینوکسی تولید می‌کنند، کنترل می‌شوند. هسته‌های Productional هسته‌های Developmental هستند که توسط چندین برنامه‌ساز تست شده و پایدار اعلام شده‌اند. در مثالی که زده شد، هسته دارای عدد کلی ۲ است و عدد جزئی آن ۵ است و چون عدد جزئی فرد است، این هسته یک هسته در حال توسعه است. این هسته توسط برنامه‌نویسان لینوکس تست و بهینه شده و پایدار اعلام خواهد شد. وقتی این اتفاق بیفتد، نسخه‌ی هسته به ۲٫۶ تغییر می‌کند.

تغییر در هسته‌های لینوکس مدام اتفاق می‌افتد. این تغییرات بسیار جزئی هستند و توسط عدد بازبینی نشان داده می‌شوند. برای مثال، عدد ۲٫۶٫۱۲، عدد کلی ۲، عدد جزئی ۶ و عدد بازبینی ۱۲ را دارد. این هسته، دوازدهمین انتشار از هسته ۲٫۶ است. برخی هسته‌ها ممکن است تا ۱۰۰ بازبینی مختلف داشته باشند که نتیجه‌ی بهینه‌سازی دائمی برنامه‌سازان است.

وقتی هسته را برای کامپیوتری مهم مانند سرور ایمیل انتخاب می‌کنید، از زوج بودن عدد جزئی اطمینان حاصل کنید. بدین‌ترتیب شانس برخورد با باگ در هسته کاهش خواهد یافت.

لایسنس لینوکس

شرکت‌ها معمولاً لینوکس را بعنوان سیستم عامل خود انتخاب می‌کنند چون قوانین حاکم بر لایسنس آن مناسب است. برخلاف بسیاری از سیستم‌عامل‌ها، لینوکس بطور آزاد ایجاد شده است و مدام در حال بهینه شدن توسط انجمن برنامه نویسان است. به همین علت، به آن نرم‌افزار متن باز یا اوپن سورس (OSS)  می‌گویند.

تاریخچه

هسته ۰٫۰۱ در سپتامبر ۱۹۹۱ ایجاد شد که اولین هسته بود.

هسته ۰٫۱۲ در ژانویه ۱۹۹۲

هسته ۰٫۹۵ در مارس ۱۹۹۲

هسته ۰٫۹۸٫۶ در دسامبر ۱۹۹۲

هسته ۰٫۹۹٫۱۵ در مارس ۱۹۹۴

هسته ۱٫۰٫۸ در آوریل ۱۹۹۴

هسته۱٫۱٫۹۵ در مارس ۱۹۹۵

هسته ۱٫۲٫۱۲ در جولای ۱۹۹۵

هسته ۱٫۳٫۱۰۰ در می ۱۹۹۵

هسته ۲٫۰٫۳۶ در نوامبر ۱۹۹۸

هسته ۲٫۱٫۱۳۲ در دسامبر ۱۹۹۸

هسته ۲٫۲٫۲۶ در فوریه ۲۰۰۴ (آخرین انتشار که همزمان با هسته‌های جدیدتر توسعه پیدا می‌کند).

هسته ۲٫۳٫۹۹ در می ۲۰۰۰

هسته ۲٫۴٫۱۷ در دسامبر ۲۰۰۱

هسته ۲٫۵٫۷۵ در جولای ۲۰۰۳

هسته ۲٫۶٫۳۵ در آگوست ۲۰۱۰

هسته ۳٫۰٫۳ در جولای ۲۰۱۱

 

۲ نظرات

  1. مطلب خوبی بود رسول جان
    موفق باشی

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*