جمعه , ۱۸ آذر ۱۴۰۱

سوء استفاده مجرمان سایبری در ایران

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا با اعلام هشدار درباره سوء استفاده مجرمان سایبری از رایانه های کاربران خانگی گفت: ایران یکی از ۱۰ کشور دنیا است که رایانه های متصل به شبکه اینترنت در آن، برای حملات سایبری استفاده می شوند.
سرهنگ علی نیک نفس در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه براساس گزارشات شرکتهای معتبر امنیتی در چند سال اخیر تعداد بدافزار ها در سطح جهان رشد چند ده برابری داشته است، اظهار داشت: متاسفانه حجم آلودگی سیستم های رایانه ای کشور، بویژه سیستم های مربوط به کاربران خانگی بسیار زیاد است.
وی با اشاره به اینکه براساس بررسی های انجام شده حجم زیاد ترافیک بات نتی در کشور توسط مجرمان سایبری آلوده به بدافزار شده و از این طریق حمله هایی به سازمان های داخلی و خارجی صورت می گیرد،ادامه داد: این حجم آلودگی با وجود کمتر بودن تعداد کاربران و سیستم های رایانه ای و همچنین کم بودن پهنای باند کاربران و سازمان های کشور در مقایسه با سایر کشورها، نشانه خوبی نیست. مجرمان سایبری با سو استفاده از رایانه های کاربران خانگی و آلوده کردن آنها به بدافزارهای مختلف، موجب تبدیل شدن کاربران داخل کشور به یک شبکه منسجم می شوند. هر رایانه آلوده، زامبی نامیده می شود که با ایجاد لشکری از زامبی های تحت فرمان اقدام به انجام اعمال مجرمانه و حملات سایبری و جاسوسی در سطح وسیع می کنند، به عنوان مثال در برخی از گزارشات دوره ای، ایران یکی از ده کشور دنیا است که رایانه های متصل به شبکه اینترنت در آن، برای حملات سایبری استفاده می شوند.
نیک نفس افزود: با توجه به اینکه فضای سایبر مجموعه ه ایی از کاربران و سیستم های رایانه ای است که از طریق بسترهای شبکه ای دیجیتال بسیار وسیع در سطح جهانی به یکدیگر متصل و مرتبط شده اند، لذا ایمنی و امنیت کل این شبکه به میزان قابل ملاحظه ای ارتباط مستقیم با امنیت شخصی تک تک کاربران و رایانه های متصل به آن دارد.
رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری پلیس فتا با اشاره به اینکه اگر در نقطه ای از این شبکه بزرگ جهانی رایانه یا کاربری آسیب پذیر یا تهدیدزا وجود داشته باشد تمامی شبکه را آسیب پذیر می کند، گفت: به موازات افزایش تعداد رایانه ها و کاربران آسیب پذیر میزان تهدیدات نیز بیشتر می شود؛ این گونه شبکه های مجرمانه که توسط هکرها و مجرمان سایبری و در اغلب اوقات بدون آگاهی کاربران و مالکان سیستم ها ایجاد و کنترل می شود، می تواند علاوه بر سرقت اطلاعات شخصی کاربران از پهنای باند اینترنت آنها به منظور حمله به سامانه های مهم کشور سؤاستفاده کرده و کاربر را درگیر جرمی مهم کنند.
وی یکی از بهترین روش های افزایش امنیت اینترنت و رایانه های خانگی کشور را که از بروز آسیب به هموطنان و سرقت اطلاعات آنان جلوگیری کرده و احتمال حمله به سامانه های مهم کشوری را نیز کاهش می دهد، حفظ امنیت تک تک سیستم ها از طریق نصب و به روز نگهداری آنتی ویروس ها و دیواره آتش و دیگر مسائل امنیتی دانست.
نیک نفس با اشاره به اینکه کاربران باید دقت داشته باشند که در صورت آلودگی سیستم شخصی یا اداری آنها به بدافزار امکان سرقت اطلاعات آنها وجود دارد، گفت: برخی بدافزارها با سوءاستفاده از سیستم رایانه و پهنای باند کاربران اقدام به حمله به سامانه های مهم سازمان ها و سیستم های حساس دولتی به عنوان نمونه بانک ها می کنند.درواقع سیستم کاربر به عنوان مزدور و عامل حمله به کار گرفته می شود.
این کارشناس پلیس فتا، به روز نگهداشتن سیستم عامل و نرم افزارهای کاربردی که در صورت وجود آسیب پذیری در آنها موجب آلوده شدن رایانه به بدافزار می شود، افزایش آگاهی از قرار گرفتن در معرض بات نت مانند دقت در باز کردن پیام های الکترونیک، دانلود فایل های پیوست، کلیک روی لینک های غیرمطمئن، استفاده از ابزار آنتی بات نت برای شناسایی و تلاش پیشگیرانه به وسیله مسدود کردن بات نت قبل از آلوده شدن رایانه را از توصیه های این پلیس به کاربران عنوان کرد.
وی ادامه داد: شناسایی بات نت بدون داشتن قابلیت حذف آن سودمند نیست، زمانی که بات نت روی رایانه شناسایی می شود، با استفاده از نرم افزارهای امنیتی دارای قابلیت حذف بات نت، سریعاً باید از بین برود.
نیک نفس همچنین از کاربران خواست در صورت مواجه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس Cyberpolice.ir بخش تماس با ما به این پلیس گزارش کنند.

پاسخ بدهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*